Wokół homeopatii

Jeśli homeopatia to placebo, to homeopaci pytają - a które?

Placebo placebu nierówne. A tym bardziej nocebu. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały jak różne jest działanie „pustych” pigułek. Może być ono zależne np. od ich koloru czy ceny. Nie tylko stało się to powszechną wiedzą medyczną, ale nawet przyznano za takie badania w 2008 roku IgNobla. Ten „śmieszny Nobel” zresztą stał się obecnie całkiem prestiżowym wyróżnieniem i nie jest wcale tak „haniebny”, jakby chcieli to widzieć krytycy. Przyznaje się go za rzetelne badania, których temat jednak może budzić zażenowanie. I tak właśnie po macoszemu najczęściej traktuje się w medycynie placebo – jako haniebne i budzące zażenowanie. Czy zdro­wie nie zyskałoby jednak na zgłębieniu jego natury? Podobnie ciekawy wgląd w to zagadnienie może dać zrozumienie istoty porównywanej z placebo homeopatii. Nawet jeśli w czyimś odczuciu nie może ona działać…

Więcej…

Dyskusja radiowa o homeopatii

W dniu 1 marca 2011 roku I Program Polskiego Radia wyemitował reportaż radiowy Patrycji Gruszyńskiej-Ruman: „Homeopatyczny Pat”. Po reportażu odbyła się na antenie dyskusja na żywo pomiędzy: specjalistą chorób wewnętrznych prof. Jerzym Kruszewskim - przedstawicielem Naczelnej Rady Lekarskiej oraz dr Tomaszem Kokoszczyńskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego, specjalistą medycyny rodzinnej.

Więcej…

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego w sprawie publikacji z pisma Lancet z 2005 roku dotyczącej homeopatii

Więcej…

Pytania otwarte do lekarzy racjonalistów

Polskie Towarzystwo Homeopatyczne kieruje poniższe pytania otwarte do grupy lekarzy oraz osób wspierających uczestniczących w akcji informacyjnej racjonalistów i sceptyków, której elementem była próba „przedawkowania leków homeopatycznych”. Mamy nadzieję, że pomogą one odbiorcom i zwolennikom tej akcji oraz wszystkim, którzy mają na uwadze ochronę zdrowia, wyrobić sobie samodzielny pogląd na kwestie związane ze zdrowiem, leczeniem i zdrowieniem – nie tylko w kontekście homeopatii, choć to właśnie homeopatia wydaje się tutaj istotnym punktem odniesienia.

Więcej…