Dzień Otwarty Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego 2017

W dniach 10-16 kwietnia odbywa się Tydzień Homeopatii, której prekursorem był niemiecki lekarz i tłumacz Samuel Hahnemann. Terapia ta jest z powodzeniem stosowana na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy.

Polskie Towarzystwo Homeopatyczne już teraz zaprasza na spotkanie otwarte jej poświęcone, które odbędzie się 27 maja 2017 w godz. 11.00-15.00

Homeopatia charakteryzuje się odmiennym podejściem do zdrowia. W trakcie terapii podawane są spotencjonowane i rozcieńczone substancje, które w pierwszej fazie, nie tyle łagodzą objawy, co mobilizują organizm do samodzielnego z nimi sobie radzenia (w ramach jego możliwości). W efekcie pacjent nie tylko często zdrowieje, ale stopniowo staje się bardziej odporny. Głęboko działająca homeopatia nie tyle wyręcza pacjenta w usuwaniu patogenów, ile mobilizuje samodzielną poprawę regulacji jego organizmu. Dopiero taka adekwatna regulacja staje się podłożem samodzielnego radzenia sobie z chorobami. Zdrowie nie polega bowiem na wyręczaniu pacjenta (skoro medycyna konwencjonalna jest tak skuteczna, to dlaczego coraz więcej ludzi się coraz intensywniej leczy?). Zdrowie to właśnie stan samodzielnego radzenia sobie z chorobami, dzięki właściwej regulacji funkcjonowania organizmu.

Doskonałym przykładem takiego podejścia do zdrowia jest w praktyce stosunek do gorączki i antybiotyków. Antybiotyki nie tylko stają się coraz mniej skuteczne (co dalej medycyno?), ale stopniowo odsłaniają swoje głęboko negatywne skutki. Poprzez negatywny wpływ na bakteriom organizmu przyczyniają się np. do otyłości, a bezpośrednio wpływając na układ nerwowy leczonego stają się przyczynkiem do wielu chorób, które coraz intensywniej nękają kraje cywilizowane. Gorączka z jednej strony stała się wręcz synonimem cierpienia i negatywnych przejawów choroby, z drugiej zaś – jest fizjologiczną i jakże potrzebną reakcją obronną organizmu. Przeciw niej, a więc jakby wbrew organizmowi, działa medycyna konwencjonalna szafująca antybiotykami i namawiająca do intensywnego obniżania gorączki. Z drugiej to właśnie homeopaci w praktyce realizują program ochrony antybiotyków, stosując ich po prostu mniej. Jednocześnie w swojej praktyce umiejętnie unikają niepotrzebnego stosowania leków przeciwgorączkowych. I niezależnie jaki jest Państwa stosunek do homeopatii, to właśnie to drugie podejście jest coraz wyraźniej wspierane przez naukę. Przykład poniżej:

Prof. Kozak: zbyt często sięgamy po środki przeciwgorączkowe

Czy choćby z tego powodu nie warto pochylić się nad homeopatią? Czy nie warto poświęcić jej uwagi? Przecież już nie tak odległa przyszłość medycyny nie będzie w praktyce możliwa bez antybiotyków, a homeopaci są właśnie tymi, którzy często potrafią się bez nich obejść. Jak tego dokonują?

Przyjęło się uważać homeopatię za porównywalną z placebo. Umyka przy tym jedna prosta rzecz – nie tylko nie ma w medycynie dobrej definicji tego terminu, ale wszystkie badania kliniczne jakby wydają się zupełnie nie uwzględniać różnego działania różnego placebo!

Z kolei dociekliwy badacz zauważy, że zarzutom stawianym homeopatii odnośnie do badań nad metodą można wiele zarzucić. Doskonałym przykładem jest opisany na naszych stronach przypadek największej dotychczasowej metaanalizy badań homeopatycznych, opublikowanej w piśmie Lancet w 2005 roku. Jeśli tak wygląda nauka w medycynie, to raczej powinniśmy się przed nią strzec niż na niej polegać. Wszystkich chętnych do poczytania i przemilczanych aspektach postponowania homeopatii zapraszam na naszą stronę poświęconą temu zagadnieniu.

Tych którzy chcieliby się zapoznać bliżej z homeopatią zapraszamy do przejrzenia materiałów zebranych z okazji Tygodnia Homeopatii – choćby na stronie Europejskiego Komitetu ds. Homeopatii. Osoby które chciałby osobiście uczestniczyć w dniu otwartym Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego – 27 maja 2017 roku prosimy o kontakt mailowy – prześlemy bardziej szczegółowe informacje. Z pewnością pozwoli to na pogłębienie rozumienia tej metody, a być może i efektywniejszego z niej skorzystania.

 


 

Polskie Towarzystwo Homeopatyczne

zaprasza

do Biblioteki Multimedialnej przy ul. Tynieckiej 40 w Warszawie

na dzień otwarty poświęcony homeopatii

27 maja 2017

(Wstęp wolny)


Miejsce spotkania:

Biblioteka Multimedialna przy ul. Tynieckiej 40 w Warszawie

Wskazówki logistyczne dojazdu:

  • Dla osób jadących metrem - należy wysiąść na stacji Wierzbno i wyjść na ulicę Naruszewicza, potem trzeba przejść kilka przecznic do ul. Tynieckiej, skręcić w lewo i po kilku następnych przecznicach jest się na miejscu;
  • od tramwajowego przystanku Malczewskiego (tramwaj jadący ul. Puławską) jest bardzo blisko.

Od tramwaju jest bliżej, ale tramwaj jedzie dłużej, licząc od samego Centrum
(trudno ocenić czy wystarczy 20 minutowy bilet).

Metro, od stacji Centrum jedzie ok. 10 min do Wierzbna, ale tu jest dalej do dojścia.